Rizeli Arastirmaci Rizespor'un Tarihteki En Ilginç 29 Maçini Kaleme Aldi

Rize’de yasayan 40 yasindaki arastirmaci Mehmet Tahsin Tansu, Çaykur Rizespor’un 29 maçinin hikayesini yazarak kitap haline getirdi.

Çaykur Rizespor’un bugüne kadar oynadigi 29 farkli müsabakanin, futbolcu ve hakem kadrolari, teknik direktörleriyle ve maçlarin hikayelerini arastiran 40 yasindaki Mehmet Tahsin Tansu isimli arastirmaci, Rizespor’un 29 maçini kulüpte oynamis olan eski futbolculariyla bire bir görüserek veya maçlarin eski gazete küpürlerinden bularak hazirladi. Rizespor’un maçlari içerisinde maç analizleri, Rizespor’un maç kadrolari ve maçlarda yasanmis hikayeler yer aliyor. Her maçin kadrosunu ayri ayri yazan Tansu, hangi maçta kaç gol atildigini, hangi futbolcu kaç maçta forma giydigi, hangi maçta ne gibi farkli bir hikayelerin yasandigi bilgilere kitabinda yer verdi. Su ana kadar Rizespor için yazilan en detayli kitap olma özelligini tasiyan çalisma için bir yayineviyle anlasan Tansu, kulüpten veya baska bir yerden destek almayarak kendi cebinden çalismayi kitap haline getirtti.

"Bazi maçlarin hikayeleri tozlu raflarda kalmasina gönlüm razi olmadi"

Rizespor’un maç sirasinda yasamis oldugu ilginç olaylari kaleme aldigini söyleyen Mehmet Tahsin Tansu, "Rizespor’un maçlarda yasadigi hikayelerle ilgili kitap hazirladim. Kitapta 29 farkli maçin hikayesi var. Rizespor’un hükmen galibiyetler, maglubiyetler ve farkli skorlarla ilgili olayli maçlarin hikayelerini yazdim. Bazi maçlarin hikayeleri günümüzde pek bilinmedigi için hikayelerin tozlu raflarda kalmasina gönlüm razi olmadi. Bu hikayeleri o dönem oynayan futbolcu abilerden dinledim. Bazi maçin hikayelerini de gazete küpürlerinden arastirarak, hikayelestirerek hazirlayarak kitaba ekledim" dedi."Bir maçta 2 kalecimizin de sakat olmasindan dolayi kaleye liboro oyuncusu Senol Bayraktar’ kaledeydi"

Rizespor tarihinde oynamis oldugu ilginç maçlari anlatan Tansu, "1971 ile 1974 yillari arasinda Rizespor 3. ligde mücadele ettigi dönemde 22. haftada oynadigi hiçbir maçi kazanamadi. Maçlarin sonuçlari hep hükmen Rizespor’un aleyhine tescillendi. 1984-1985 sezonunda Petrolofisi maçinda 2 kalecimizin de sakat olmasindan dolayi kaleye liboro oyuncusu Senol Bayraktar’ kaledeydi. En ilginç olaylardan biride budur. Rizespor o maçi 1-0 kazanmisti. Bir futbolcunun maçta kötü oynamasindan dolayi bazi sorunlar yasadi. O olay beni baya bir etkiledi. Özel hayatin gizliliginden dolayi kitaba eklemedim. Içimde uhde kalan hikayelerden biridir. 1970 dönemlerinde oynanan bir maçti. Ilk yariyi 2-0 tamamlamamiza ragmen 3-2 maglup ayrilmistik" seklinde konustu."Rizesporlular bu hikayeyi çok begenecekler"

Rizesporlu taraftarlarin yazdigi hikayeyi çok begeneceklerini ifade eden Tansu, "Kitapta 9-10 tane maç 1990 tarihinden öncesinde geriye kalan maçlar ise 90 sonrasina ait maçlar. O maçlardan unutulmayani Akhisarspor’un hezimeti, Orduspor ile oynanan play-off maçi, Adanaspor ile oynanan tekrardan 4-3’lük maç. Rizespor’un sezonun ilk yarisi sampiyonluga oynayip 2. yarisinda kümede kalmaya oynadigi sezondu. O sezonun en iyi maçi ve en zevkli maçidir. Onun disinda Galatasaray maçlari var. Türkiye’de hakem krizi denince akla gelen maç. O hikayeyi çok eglenerek yazdim. Rizesporlular bu hikayeyi çok begenecekler" ifadelerini kullandi.

"Geçen sezon oynanan Galatasaray maçlari Rizespor tarihi açisindan en skandal maçlardi"

2 ayda kitabi yazmayi tamamladigini söyleyen Arastirmaci Tansu, "Kitabi yazmaya 2020 yilinin Agustos ayinda yazmaya basladim. Ekim ayinda da tamamladim. Tam 28 tane hikaye yazmistim. Bir tane yayin eviyle görüsmüstüm. Yayin evi kitabi basabilecegini söyleyince bir hikaye daha eklemek istedim. Geçtigimiz sezon Istanbul’da oynadigimiz hakem kararlariyla öne çikan Galatasaray maçini hikayesini ekleyip tamamladim. Geçen sezon oynanan 2 Galatasaray maçi da Rizespor tarihi açisindan en skandal maçlardan biriydi" dedi."Rizespor kulübünden hiçbir destek almadim"

Kitabi çikartirken Rizespor kulübünden hiçbir destek almadigini belirten Tansu, "Rizespor kulübünden hiçbir destek almadim. Tamamen kendi imkanlarimla çikarttigim bir kitap oldu. Yayineviyle görüstük. Onay verildi.

Düzenlemeleri yapildi. Tamamen kendi çabalarimla çikarttigim bir kitap. Altini çizmekte fayda var. Bir destek alamadik. Yeni sezonda görüsmedim ama geçen sene Tahir Kiran’la görüstügümde daha önce hazirladigim kitaplari basacagini söylemisti ama görev degisikligi oldugundan dolayi askida kalan bir proje oldu" seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.