Eurobasket 2017'Nin Açılış Töreni Yapıldı

Türkiye’nin ev sahipliğinde 31 Ağustos-17 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen, FIBA EuroBasket 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın açılışı Adile Sultan Sarayı’ndaki özel bir davet ile gerçekleştirildi.

EuroBasket 2017 Nikolai Semashko Kupası’nın sergilendiği davet ile Avrupa’nın en önemli spor organizasyonlarından biri olan 2017 FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın heyecanla beklenen resmi açılışı gerçekleştirildi.

Şampiyona ilk turunun A Grubu müsabakaları Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de, B Grubu karşılaşmaları İsrail’in başkenti Tel Aviv’de, C Grubu mücadeleleri Romanya’nın Cluj Napoca kentinde, D Grubu maçları ve finalleri İstanbul’da oynanacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen geceye; Gençlik Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak, TBF CEO’su Ömer Onan, A Milli Takımlar Genel Menajeri Haluk Yıldırım ile birlikte spor, basın, iş ve cemiyet hayatının değerli isimleri katıldı.

Sunuculuğunu Mustafa Özben’in gerçekleştirdiği gece; TBF ve FIBA yetkililerinin konuşmalarının ardından, Dolunay Obruk’un sahne performansı eşliğinde verilen seremoni yemeği ile sonlandı.

Bak: "İstanbul bir kültür ve spor başkenti"

Geceye katılan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye’nin büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmasına verilen öneme vurgu yaptığı konuşmasında “İstanbul bir kültür ve spor başkenti. 2023’te, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılında gerçekleştirmeyi ümit ettiğimiz Dünya Şampiyonası için hazırlıklarımızı sürdürdüğümüz şu dönemde böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün milli takımımızın antrenmanını ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm katılımcı ülkelere başarı dileklerini getirdim. Sporcu kökenli bir Cumhurbaşkanımız var ve hükümet olarak tüm branşlarda sporun destekçisiyiz. İstanbul’da yarın D Grubu maçları başlayacak. Bu organizasyona emek veren herkese teşekkür ediyor, İstanbul’da güzel zaman geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Kaynak: İHA