Fenerbahçe Kulübü Başkanı Yıldırım: Bu skandalı ört bas edemezsiniz

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Dergisi‘nin 97. sayısındaki başyazısında önemli konulara değindi.Başkan Aziz Yıldırım, futbol takımının ligin ikinci yarısına güçlü bir başlangıç yaparak, rakipleri arasındaki puan farkını kapattığını haDOPİNG OLAYI
Fenerbahçe‘nin konu olduğunda bazı insanların Fenerbahçe karşıtlığı adına akıl ve izan dışı yorumlar yaptıkları ve kendilerini komik duruma düşürme pahasına bazı fikirlerinde ısrarcı olduklarını gördüklerini söyleyen Aziz Yıldırım, şöyle devam etti: "Hacettepe Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Doping Kontrol Merkezi son derece vahim bir yanlış yaparak bayan basketbol takımı oyuncumuz Diana Taurasi‘den alınan numune üzerinde yapılan doping testinin pozitif olduğunu tespit etmiştir. Bu süreçte yaşananlar ve Taurasi‘nin ardından da bir başka oyuncumuz Penny Taylor‘ın takımdan ayrılması tüm kamuoyu tarafından gayet net bir biçimde biliniyor. Ortada dünya spor tarihinin en büyük "spor skandalı " vardır. Türkiye Doping Kontrol Merkezi ve Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu‘nun müşterek yetersizliği sonucunda sportif yarışmaya müdahale edilmiştir. Bu haksız ve benzeri görülmemiş müdahale sonucunda Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün önü kesilmiş, Avrupa‘da yenilgi yüzü görmeyen mükemmel takımımız adeta durdurulmuştur."
Aziz Yıldırım, Euroleague‘in en önemli döneminde bayan basketbol takımının, en önemli oyuncularından birini doping testine bağlı olarak TBF tarafından verilen tedbir kararı ile diğeri önemli oyuncusunu ise arkadaşına karşı yapılan bu haksız uygulamadan kaynaklanan güvensizlik nedeniyle kaybettiği hatırlatarak, "Gelinen noktada Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımımız taraflı tarafsız tüm otoriteler tarafından şampiyon adayı olarak gösterildiği Euroleague‘den elenmiştir. Yaşanan bu travmaların Türkiye Ligi‘nde takımımızı etkilememesi için tüm gayretimiz ile çalışıyoruz. Ancak belli bir plan doğrultusunda oluşturulmuş takımımızın sezonun sonuna yaklaşmışken bu denli radikal değişimine sebebiyet veren bu süreçten etkilenmemesini beklememek de saflık olacaktır." şeklinde konuştu.
Bu durumu, açık açık Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün sportif yarışma içerisinde engellenmesi, hızının kesilerek durdurulması ve bunun sonucunda rakiplerine haksız avantaj sağlanması olarak değerlendiren Aziz Yıldırım, şunları söyledi: "Bunun yanı sıra benzeri görülmemiş bu skandalın ülkemizin imajını ayaklar altına serdiği, ülkemizi uluslararası alanda utandırdığı gerçeği de cabasıdır. Peki bunun hesabını kim verecektir?
Bugün bu hataları yapanlar hala koltuklarında oturmaya devam etmektedirler. Kendisinin skandal ortaya çıktıktan sonra; süreç içindeki fonksiyonunu postacılık olarak sınırlayan ancak sporcumuzun daha B numunesi bile açılmadan kendisinin doping kullandığı hakkında karar veren ve hatta "iki sene ceza alır" açıklamasını yapacak kadar ileri giden Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Turgay Atasü hangi yüzle bugün bulunduğu makamı işgal etmeye devam etmektedir? Sayın Atasü istifa etmek bir yana halen yaptığı açıklamalar ile tabir caiz ise pişkinlik yapmaktadır. Türkiye Basketbol Federasyonu Dopingle Mücadele Yönergesi‘nin 9.10. maddesine göre laboratuar analiz sonuç raporlarını inceleyerek aykırı analitik bulgu olup, olmadığına karar vermek TBF Dopingle Mücadele Kurulu‘nun görevidir. Sporcumuzun konuya ilişkin uzmanlığına başvurduğu özel uzman söz konusu raporlarla WADA dokümanı arasındaki uyumsuzluğu gördüğü halde Sayın Atasü görememiştir. Halen de bu yetersizliğini örtbas etmek çabasındadır.
Aynı şekilde WADA Türkiye Temsilcisi Sayın Prof. Dr. Rüştü Güner de bizzat nezaret ettiği analizde uyumsuzluğu görememiştir. Ön yargı ile hareket etmiş ve analizin yapılması sırasında hazır bulunan kulübümüz avukatına ve dolayısıyla kulübümüze saygısızlık yapmıştır. Keza Türkiye Doping Kontrol Merkezi müdürü Sayın Prof. Nur Sabah Başçı ve sporcumuzun doping kullandığı şeklinde rapor veren bu raporu onaylayanlar istifa etmek için daha ne olmasını beklemektedirler?"
Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün amatör şubelere milyonlarca dolar yatırım yaptığını anlatan Yıldırım, "Bu yatırımların kulübümüze ve ulusumuza uluslararası başarılar olarak dönmesi adına başta yönetimimiz olmak üzere tüm camiamız üzerine düşen herşeyi yaparken tüm yatırımlarımızı tüm emeklerimizi çöpe atıp ondan sonra pardon demek yapılan hataların üzerini örtmek adına yeterli midir? Kaybedilen sadece maddi yatırımlar değil ülkemizin imajıdır. Bugün itibari ile bu skandala imza atanlardan hiçbirinin hala daha istifa etmemesini anlayabilmek mümkün değildir.
Öte yandan Taurasi olayının ardından bir diğer sporcumuzun doping testinin Köln‘de yapılmasını talep ettiğimizde bizleri vatan haini ilan edenler bugün neden bir özür dilemeyi dahi kendilerine yedirememektedirler? Türk sporu Fenerbahçe karşıtlığı ile hareketi şiar edinmiş, buldukları her fırsatı Fenerbahçe Spor Kulübüne zarar vermek adına kullanan bu tip insanlardan arınmak zorundadır. Bir yanda görevlerini yapmayan ya da yapamayacak kapasiteye sahip olduğu halde koltukları işgal edenler ile diğer yanda sırf fanatizm uğruna onlara şakşakçılık yapanların bu ülkeye verdikleri zarara artık dur deme zamanı gelmiştir. Kamuoyunun bu konuda değerlendirme yaparken konuyu kulüpler ya da renkler bazında değil ulusal değerler noktasında dikkate alması gerekmektedir. Yaşadığımız skandal sadece kulübümüze değil Türk sporuna ve ülkemizin uluslararası alandaki imajına büyük bir zarar vermektedir.
Kulübümüz bu uluslararası boyuttaki skandala sebebiyet veren kişi ve kurumlar ile hukuk önünde mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir.
Sevgili Fenerbahçeliler, Euroleague‘de bayan basketbol takımımızın Türkiye Doping Merkezi ve TBF Sağlık Kurulu eliyle durdurulması ve ardından elenmesi bizleri üzmüştür. Buna karşın Fenerbahçe Ülker erkek basketbol takımımızın yoluna devam ediyor olması bizleri mutlu etmektedir. Ardarda aldığı iki mağlubiyete rağmen erkek basketbol takımımız Valencia‘yı yenerek TOP 8‘e kalabilecek güçtedir. Bu yıl Sinan Erdem Spor Salonu‘nda seyircimizin muhteşem desteği ile bulunduğu noktaya gelen Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol takımımızın hedefi Final Four‘dur ve bu hedefine ulaşacağına inanıyoruz. Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol takımımızı bu ay içerisinde sona eren mücadelelerde Türkiye Kupasını kazanmalarından dolayı da tebrik ediyor ve kendilerine bize yaşattıkları bu zafer için teşekkür etmek istiyorum. Bu noktada Ülker grubu ve Sayın Murat Ülker‘e de bir kez daha kulübümüze verdikleri destekten ötürü teşekkürlerimi iletmek istiyorum." ifadelirini kullandı.