Beyaz Gazete Ana Sayfa

Türkiye ihya olacak

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılması için çalışmalara başlanıldı.

Spor / 28 Şubat 2010 Pazar 16:15
Türkiye ihya olacak

  Tü ; rkiye ' nin hayatını değiştirecek şampiyona iç ; in 30 milyar euro harcanacak ve 100 bin kişiye iş kapısı aç ; ılacak . İşte şampiyonanın getirileri :

Futbol Tü ; rkiye ' nin hayatını değiştirecek . 2000 yılında UEFA kupası heyecanını yaşayan , 2002 Dü ; nya Kupası ' nda 3 ' ncü ; olan ve 2008 Avrupa Kupası ' nda yarı final oynayan Tü ; rkiye bu defa futboldan zengin olmaya hazırlanıyor .

Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ' na adaylığını koyan ve bu organizasyonu almak iç ; in topyekü ; n ç ; alışmaya başlayan Futbol Federasyonu Tü ; rkiye ' nin kaderini değiştirmek iç ; in dü ; ğmeye bastı . Federasyon Genel Sekreter Vekili ve Euro 2016 Proje Direktö ; rü ; Orhan Gorbon bu konuda şu ö ; nemli saptamaları yaptı :

FUTBOL DEVLERİYLE Ç ; EKİŞECEK

Tü ; rkiye Futbol Federasyonu 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA ' nın Nyon kentinde hazırladığı adaylık dosyasını teslim etti . n 2016 ' daki Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapmak iç ; in ; Fransa , İtalya gibi futbol devleriyle ç ; ekişeceğiz . n 2016 ' ya kadar verilere gö ; re 30 milyar euroluk yatırım yapılacak . Yeni yapılacak stadlara 1 milyar 7 milyon 300 bin euro harcanacak . n Her şehirde bin 500 , toplamda 10 bin kişi , UEFA ve TFF ortaklığında aç ; ılacak şirkete 400 kişi , ö ; zel gü ; venlik iç ; in 45 bin kişi , genç ; lerden 40 bin kişi toplamda 95 bin 400 kişi istihdam edilecek .

UEFA ' NIN GÖ ; ZÜ ; NÜ ; KAMAŞTIRIYORUZ

Avrupa 2016 Futbol Şampiyonası ' nda Tü ; rkiye ' nin şansını değerlendiren Gorbon , &ldquo ; Tü ; rkiye ' deki ekonomi UEFA ' nın gö ; zü ; nü ; kamaştırıyor . AB ' ye giriş sü ; recindeki avantajımız olan genç ; nü ; fusumuzun futbol ekonomisine sağlayacağı katkı bü ; yü ; k , Bu yü ; zden UEFA ' nın seç ; ici ü ; yelerinin bizi tercih etmesini bekliyoruz . 2016 Şampiyonası bizde olursa futbolda yeni bir dö ; nem başlar . Yeni ekolü ; n temeli atılır&rdquo ; yorumunu yaptı .

EURO 2016 İÇ ; İN LOBİ Ç ; ALIŞMALARI HIZLANDI

Tü ; rkiye , 15 . Avrupa Futbol Şampiyonası ' na ( Euro 2016 ) 15 Şubat ' ta İsviç ; re ' nin Nyon kentinde yapılan dosya teslim tö ; reniyle resmen aday oldu . Bu başvurunun ardından ç ; alışmalarına hız veren Tü ; rkiye Futbol Federasyonu ( TFF ) , 28 Mayıs ' a kadar ü ; ye ü ; lkelerde tantım ve lobi faaliyetlerinde bulunacak . İlk olarak 24 Şubat ' ta Litvanya ziyaretinde bulunan TFF ' nin gideceği diğer ü ; lkeler şö ; yle : Malta , Almanya , Hollanda , Romanya , Slovakya , İsrail , Danimarka , İspanya .

28 MAYIS ' TA AÇ ; IKLAMA

Bu arada , ilk kez 24 takımın mü ; cadele edeceği ve 1 ay boyunca 9 statta 51 maç ; ın yapılacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ' na adaylık dosyası da 3 ay sü ; recek detaylı teknik analize tabi tutulacak . Bu sü ; re zarfında , dosyaları , 100 ' den fazla teknik kritere gö ; re inceleyecek UEFA , varsa aç ; ık noktaları , 19 Mart tarihinden itibaren adaylarla paylaşacak . 28 Mayıs ' ta İsviç ; re ' nin Cenevre kentinde yapılacak oylama sonucu verilecek karar , UEFA Başkanı Michel Platini tarafından , televizyondan ve internetten TSİ 14 . 00 ' de canlı duyurulacak .

SEÇ ; İMİ YAPACAK Ü ; YELERİN EŞLERİ BİLE SONUÇ ; LARI ETKİLİYOR

Orhan Gorbon ' un Tü ; rkiye ' nin adaylığı konusunda dikkat ç ; ektiği ö ; nemli unsurlardan biri de , adaylara oy verecek seç ; ici kurulun ü ; yelerinin tercihleri . Gorbon , Avrupa Futbol Şampiyonası adaylarını oylayacak ü ; yelerin kişisel tercihlerinin de ö ; n planda olacağını belirtti . Herkesin beklentisinin ayrı olduğunu sö ; yleyen Gorbon , şö ; yle devam etti :

TÜ ; RKİYE ' Yİ ANLATACAĞIZ


&ldquo ; Oy kullanacak 13 ü ; yenin de bakış aç ; ıları ç ; ork farklı olabiliyor . Kimi ü ; ye eski polis olup ü ; lke gü ; venliğine bakarken kimisi eski bankacı olarak finans sektö ; rü ; nü ; n durumuna bakıyor . Bazı durumlarda ise ü ; yelerin eşleri daha belirleyici oluyor . Ö ; rneğin bir ü ; yenin eşi Tü ; rkiye ' yi ç ; ok seviyor , Tü ; rkiye de olsun istiyor , bir diğerininki ise Fransa hayranı ve orda olmasını istiyor . Lobi faaliyetleri ç ; ok yö ; nlü ; ve zor . Her tü ; rlü ; beklentiyi karşıladığımızı , Tü ; rkiye imajını anlatıp onları ikna etmemiz lazım . &rdquo ;

ESKİŞEHİR , BURSA , ANTALYA VE KONYA ' YA YENİ STADLAR

Adaylık Projesi kapsamında Tü ; rkiye stad zengini olacak . Anadolu ' nun değişik illerine 7 yeni stat yapılacak . Yeni yapılacak statlar Bursa , Eskişehir , Konya , İzmir , Antalya ve Ankara ' da bulunuyor . Ayrıca İstanbul ve Kayseri ' de de mevcut statlar yenilenerek dü ; nyanın ilgisini ç ; ekecek hale getiriliyor . Kupa maç ; larının oynanacağı stadyumların ç ; evresinde kafeler , restoranlar , bistrolar , iş merkezleri ve resepsiyon alanları yapılacak . Bü ; tü ; n bu alanlar konukların 24 saat vakit geç ; irebileceği tesislerle desteklenecek .ON BiNLERCE GENCE iŞ iMKANI DOĞACAK


Tü ; rkiye , Avrupa Futbol Şampiyonası ' na evsahipliği hakkı kazandığında , aynı zamanda on birlerce kişiye yeni istihdam olanağı da şunmuş olacak . Tahminlere gö ; re bu sayı 95 bin kişiyi bulacak . UEFA eksperlerinin Tü ; rkiye ' ye gelip polislere eğitim vereceğini belirten TFF Genel Sekreter Vekili Orhan Gorbon , bu konuda şunları anlattı :

EĞİTİM VERİLECEK


&ldquo ; Her şehirde bin 500 kişi , toplamda 10 bin kişi işe alınacak . UEFA ve TFF ortaklığında aç ; ılacak şirkete 400 kişi istihdam edilecek . Maç ; ve ö ; zel gü ; venlik akademisi kurulacak ve burada 6 yıl boyunca nitelikli eleman yetiştireceğiz . Ö ; zel gü ; venlik iç ; in 45 bin kişi ç ; alışacak . 40 bin ü ; niversite ö ; ğrencisi olmak ü ; zere de toplamda 95 bin 400 kişi istihdam edilecek . Bu istihdamda şofö ; rü ; nden , ç ; im bakımcısına , stat gö ; revlilerine , pazarlamacıdan yö ; neticisine kadar her meslek grubundan kişiye ihtiyaç ; duyacağız . &rdquo ; Verilen bilgiye gö ; re bu organizasyonda yer alacak olan genç ; ler , ö ; zellikle rehberlik , statlarda yer gö ; stericiliği , futbolcuların şehiriç ; i ve şehirlerarası transferlerinde , tatil gü ; nleri yapılacak etkinliklerde gö ; rev alacak .

TELEKOM ' A DESTEK


İstihdamın dışında telekom , taşıma gibi birç ; ok sektö ; rde ciroların da artacağını vurgulayan Gorbon , Devlet Demir Yolları ' nın da kapasitesini artıracağını belirtti . Gorbon , bu tü ; r konularda Dışişleri Bakanlığı , Turizm Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte hareket ettiklerini vurguladı .

BÜ ; TÜ ; N Ü ; NLÜ ; FUTBOLCULAR TÜ ; RKİYE ' YE GELECEK

Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ' na ev sahipliği yaptığımız taktirde , Avrupa ' nın Christiano Ronaldo , Ballack , Rooney gibi dü ; nya starları ü ; lkemizde bir ay boyunca konaklayacaklar . Dü ; nya starlarını ü ; lkemize getiren şampiyona , aynı zamanda Tü ; rk futbolseverlerine de unutulmaz bir gö ; rsel şö ; len yaşatacak . Uefa kupası maç ; larına gelip bir gece kalanlar gibi olmayacak . Hatta Konya ' daki , Eskişehir ' deki ö ; ğrenciler o starların antremanını izlemeye gidecekler . Bu parayla satın alınacak bir şey değil . Ki konu sadece futbolla sınırlı da değil antranö ; rler , takımların masö ; rleri , psikologları yö ; neticileri , ü ; lke federasyonlarının yö ; neticileri , sponsorları geliyor . Bu Tü ; rkiye ' yi elinle alıp Avrupa ' nın gö ; beğine koymak gibi bir şey . yrıca Tü ; rk futbol tutkunları , hayranı oldukları ve Tü ; rkiye ' de forma giyen Guiza ve Holosko gibi futbolcuları da kendi ü ; lkelerinin milli takımlarında izleme şansı bulacaklar .

ŞANLIURFA , TRABZON VE ADANA ' YA PİYANGO Ç ; IKABİLİR

UEFA ' ya yapılan başvuruda maç ; ların oynanacağı iller de belirtildi . Ancak gerekirse bir de yedek liste sunulacak . Federasyon Adana , Trabzon ve Şanlıurfa ' yı yedek şehir olarak UEFA ' ya proje dosyasında bildirmedi ancak bu illerle ilgili de ç ; alışmalar sü ; rdü ; rü ; lü ; yor . Yetkililer bu konuya şö ; yle aç ; ıklık getirdi :

UEFA ' ya verdiğimiz haritada bu yedek şehirler gö ; zü ; kmü ; yor . Ama projemizde bu kentlere yer vermeyi hedefliyoruz .

Proje aşaması 28 Mayıs ' ta adaylığımız kesinlik kazandıktan sonra başlayacak .

Eğer proje bize verilirse Şanlıurfa , Trabzon , Adana ile ilgili UEFA ' yla iletişime geç ; eceğiz .

UEFA uzaklığa değinecek ama bizim seç ; tiğimiz ana şehirler UEFA ' nın beklentilerini karşılayacak dü ; zeyde .

Aday şehirlerin en bü ; yü ; k ö ; zelliği hızlı tren olması ve ç ; ok iyi otellere sahip olmaları .

Bö ; yle bakıldığında ö ; zellikle Şanlıurfa iç ; in sorun ç ; ıkabilir . Ç ; ü ; nkü ; hem merkeze uzak hem de konaklama imkanı kısıtlı .

Ama hedefimiz topyekü ; n kalkınma olduğu iç ; in bu sıkıntıları bir şekilde aşmaya ç ; alışıcağızFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar