Beyaz Gazete Ana Sayfa

Erdoğan: 'Yelkenler Fora' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa'nın en prestijli yelkenli yarışı olarak gösterilen 'İstanbul Europa Race'e 'Yelkenler fora' diyerek start verdi. Topkapı açıklarından başlayan ve 6 yelkenlinin katıldığı yarış, Fransa'nın Brest limanında sona erecek. 1 ay sürecek yarışın İstanbul'un tanıtımına katkı yapması bekleniyor.

Spor / 29 Ağustos 2009 Cumartesi 13:03
Erdoğan: 'Yelkenler Fora' dedi.

 

İstanbul 2010 Avrupa Kü ; ltü ; r Başkenti ' nin ana sponsorluğunda , Başbakanlık Tanıtma Fonu , Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Genç ; lik ve Spor Genel Mü ; dü ; rlü ; ğü ; ' nü ; n desteği ile dü ; zenlenen Avrupa ' nın en bü ; yü ; k yelken yarışı İstanbul Europa Race , 29 Ağustos Cumartesi gü ; nü ; Topkapı Sarayı ö ; nü ; nden start aldı . Bu bü ; yü ; k yarışın başlangıcı Topkapı aç ; ıklarındaki teknede bulunan Başbakan Erdoğan yaptı . Teknede Erdoğan ' ın yanı sıra bakanlar Hayati Yazıcı , Faruk Nafiz Ö ; zak , İstanbul Valisi Muammer Gü ; ler ve İBB Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı . Başbakan ' ın tabancayla başlama ateşi etmesinin ardından tekneler harekete geç ; ti .

İstanbul ' dan yola ç ; ıkan tekneler Fransa ' dan Nice , ye İspanya ' dan Barcelona ' ya uğradıktan sonra Fransa ' nın Brest limanına ulaşacak . Avrupa ' nın en bü ; yü ; k yelken yarışı olarak kabul edilen İstanbul Europa Race ' e katılan tekneler Akdeniz , Atlantik Okyanusu ve Manş Denizi ' nde bir ay boyunca mü ; cadele edecek . Yarışa dü ; nya basının bü ; yü ; k ilgi gö ; stermesi bekleniyor .
Dü ; nyanın en iyi 6 kaptanı , en son teknolojiye sahip 4 milyon Euro ' luk teknelerle İstanbul-Nice-Barcelona-Brest etaplarında yarışarak yaklaşık 4 bin deniz mili kat edilecek . Başta İspanya ve Fransa olmak ü ; zere Avrupa ' da yü ; z binlerce insanın yakından izlediği ve dü ; nya televizyonlarından da yayınlanacak olan yarışın , 2010 Avrupa Kü ; ltü ; r Başkenti İstanbul ' un tanıtımı iç ; in bü ; yü ; k katkı sağlaması bekleniyor .

FRANSA ' DA EN Ç ; OK İZLENEN İKİNCİ SPOR
Yarışmaya , futboldan sonra en ç ; ok izlenen ikinci sporu yelken olan Fransa , damgasını vuruyor . Yarışmaya katılan altı kaptandan beşi Fransız , biri İspanyol . Dü ; nyanın 1 numaralı yelkencisi olarak gö ; sterilen Michel Desjoyeaux ' un da yarışa dahil olması İstanbul Europa Race ' ı daha da heyecanlı hale getiriyor . Fransa ' da ' Profesö ; r ' lakabı ile anılan Desjoyeaux , 25 bin millik rotayı 84 gü ; nde tamamlayarak son yarışmanın da galibi olmuştu .
Veolia teknesi ile yarışa katılan yelkenci Roland Jourdain da Fransa ' nın en ü ; nlü ; yelkencileri arasında yer alıyor . Groupe Bel teknesi ile yarışa katılacak olan Kito de Pavant ise ç ; ok sayıda Figaro şampiyonluğunun sahibi . Bu yıl Haziran ayında tek kişilik Akdeniz turunda 1 gü ; n 21 saat ile rekor kırdı .

Yarışa katılan bir diğer iddialı Fransız kaptan ise Jean Pierre Dick . Paprec Vibrac teknesinin kaptanı Dick daha ö ; nce yapılan Barcelona World Race ' i birinci olarak bitirdi . Fransa ' nın ö ; nde gelen yarışmacılarından Marc Thiercelin ise DCNS teknesi ile yarışıyor . Thiercelin , Open 60 tekneleriyle ö ; zellikle ' Around Alone ' adlı tek kişilik dü ; nya turu yarışlarını 2 defa ikinci olarak tamamladı .
1876 teknesi ile yarışacak olan Guillermo Altadill ise yarışmanın tek İspanyol kaptanı Altadill , değişik teknelerle birç ; ok dü ; nya turu yarışında yer almış tecrü ; beli bir isim .

BaşbakanHayati YazıcıAvrupaBarcelonaFransa

loading...


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar