Beyaz Gazete Ana Sayfa

Adnan Polat'ın 7 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Eski Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat hakkında, 2006 yılında Denizlispor’a 1,5 milyon dolar teşvik primi verdiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı.

Spor / 28 Şubat 2012 Salı 16:10
Adnan Polat'ın 7 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

İddianamede, Galatasaray kasasından çıkışı yapılan 1 milyon doların belgelendirilmediği anlatıldı. Polat'ın, “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak” suçundan 7 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcı Seyfettin Yiğit tarafından hazırlanan ve İstanbul 40. Asliye Ceza Mahkemesi 'ne gönderilen iddianamede, dönemin Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Polat, şoförü Mustafa Kabasakal ve Sportif Direktör Bülent Tulun hakkında yürütülen soruşturma sonucunda, sadece Polat 'ın “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak” suçundan cezalandırılması istendi.

Galatasaray Spor Kulübü Derneği 'ne ait hesaptaki döviz kasası dökümünün incelendiğinin anlatılan iddianamede, 16 Mayıs 2006 'da 1 milyon 23 bin 100 dolarlık kasa çıkışının bulunduğu ifade edildi. İddianamede, “Bu tutarın sadece 23 bin 100 dolarına makbuz düzenlendiği, diğer 1 milyon doların makbuz ile belgelendirilmediği, bahsi geçen ödemenin futbolcu Rigobert Song 'a tazminat bedeli olarak verildiğinin belirtildiği ancak yapılan ödeme makbuz ile teyit edilememiştir.” denildi.

İddianamenin devamında ise futbolcu Song 'un avukatı ile kulüp arasında yapılan e-posta yazışmalarına dikkat çekiliyor. Futbolcu Song 'un avukatının 2 milyon 980 bin 561 Euro tutarındaki alacağı için kulübe ihtar mektubu gönderdiği anlatılan iddianamede olay şöyle anlatılıyor: “İhtar mektubunun ardından Galatasaray Spor Kulübünden Sinan Kalpakçıoğlu tarafından 5 Haziran 2006 günü Song 'un avukatını bilgilendirmek için yazılan elektronik postada, 'Bugün itibariyle ödenmesi gereken tutar 185 bin Euro ancak sözleşmede maç başına prim yer almadığı için prim dâhil ödenmesi gereken tutar 113 bin 262 Euro 'ifadeleri bulunuyor. Bu mailden 11 gün sonraya rastlayan tarihte Song 'a 1 milyon dolar ödeme yapılmış olması imkân dâhilinde değildir.”

'1 MİLYON DOLARIN HANGİ AMAÇLA NEREYE HARCANDIĞI TESPİT EDİLEMEDİ'

1 milyon doların hangi amaçla ve nereye harcanmış olduğunun makbuz ve belgeyle tespit edilemediğinin belirtildiği iddianamede, Adnan Polat 'ın futbolcu Song ile yapılan sulh ve ibra kontratlarında imzası bulunduğu, bu nedenle 5253 sayılı Dernekler Kanunu 'nun 32/f maddesi yollamasıyla TCK 'nın 155/2. maddesi uyarınca hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.


Denizlispor Kulübü defter kayıtlarının da incelendiğinin yazıldığı iddianamede şu bilgilere yer verildi: “10-25 Mayıs 2006 tarihleri arasında defter kayıtlarında yapılan incelemede Denizlispor ve Fenerbahçe arasında oynanan maç öncesinde ve sonrasında 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu kapsamında değerlendirilecek nitelikte Galatasaray Spor Kulübü adına teşvik primi olarak herhangi bir ödemede bulunulduğuna dair kayıt, bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır.”

Adnan Polat iddianamede yer alan ifadesinde, şoförünün kulüpten para alması gibi bir durumun mümkün olmadığını söyledi. Ödemelerin makbuz karşılığında yapıldığını belirten Polat, “Gazetelerde çıkan mektup olayını duyduktan sonra Galatasaray Kulübüyle irtibata geçerek muhasebe kayıtlarından bu tarihlere denk gelen 1,5 milyon dolarlık ödeme yapıldığını, bu paranın tamamının oyunculara dağıtıldığını, makbuzların da ilgililere teslim edildiğini öğrendim. O dönem başkan yardımcılığına yeni başlamıştım. Kulüpten kimlere, ne tür ödeme yapıldığı konusunda kesin bilgim yoktur. Ancak makbuz olmadan hiçbir ödeme yapılmadığını biliyorum. Ödemeler başkanın talimatıyla yapılmıştır. Suçlamalar asılsızdır.” şeklinde kendini savundu.


BÜLENT TULUN 'UN SÖZLERİ SORUŞTURMAYI BAŞLATMIŞTI

Öte yandan, soruşturmanın başlangıcı sayılan ve Bülent Tulun'un Adnan Polat'a yazdığı mektubun da iddianamede yer aldığı öğrenildi. Mektupta, “Sayın Başkan, benim İliç'in transferinden dolayı usulsüz olarak 75 bin dolar aldığıma dair lafları sağda solda söylüyormuşsunuz. Bunlar benim kulağıma yoğun bir şekilde gelmeye başladı. İliç'in transferinde hangi paranın, nereye verildiği hepsi kayıt altındadır. Her şey Galatasaray'ın menfaatleri adına yapılmıştır. Umarım 2006 Mayıs ayında sizin şoförünüzün kulüpten aldığı 1 milyon 500 bin dolar para da kulübün menfaatleri doğrultusunda kullanılmıştır.” şeklinde ifadelerin yer aldığı medyaya yansımıştı.

Asliye Ceza MahkemesiDenizlisporCumhuriyetGalatasarayAdnan PolatYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar